|

Protektorát Čechy a Morava: Maturitní Otázky Dejepis, Které Vás Překvapí!

Chystáte se skládat maturitní zkoušky z dějepisu a zajímá vás, co se skrývá za tajemným termínem „Protektorát Čechy a Morava“? Pokud ano, pak jste na správném místě! V tomto článku se podíváme na některé zajímavé otázky, které by se mohly objevit ve vašem testu a překvapit vás svou neobvyklostí. Tak si dejte kafe do ruky a připravte se na malou dávku historických informací, které vás zaujmou!

Protektorát Čechy a Morava: Co je to vlastně?

Protektorát Čechy a Morava byl politický útvar vytvořený za druhé světové války nacistickým Německem na území Československa. Během své existence mezi lety 1939 a 1945 byl de facto okupován německými vojsky a administrativně řízen protektorem. Zde jsou některé zajímavé informace o tomto kontroverzním období:

 • Odkud pochází název: Název Protektorát Čechy a Morava pochází z latiny a znamená „ochránce“ či „chráněnec“. Tento termín byl zvolen Němci jako propagandistický způsob prezentace své „ochrany“ nad nově obsazenými územími Československa.
 • Politický status: Protektorát Čechy a Morava byl de facto státem pod německou kontrolou, který měl zajišťovat německým okupačním silám stabilitu a suverenitu. Skutečná moc však byla ve správě německého protektora, který měl rozhodující pravomoci ve věcech politických i vojenských.
 • Konání protiokupačního odporu: I přes nacistickou represi se v Protektorátu Čechy a Morava odehrálo několik významných akcí protiokupačního odporu, včetně atentátu na Reinharda Heydricha a dalších aktů odboje, které se staly symbolem odvahy a odporu proti nacistické okupaci.

Významná událost, kterou byste neměli přehlédnout

Podívejme se blíže na některé z maturitních otázek z období Protektorátu Čechy a Morava, které by vás mohly překvapit:

 • Kdo byl posledním prezidentem samostatného Československa před zavedením Protektorátu? Doktor Edvard Beneš.
 • Jaký byl hlavní účel zřízení Protektorátu Čechy a Morava? Omezit a potlačit český odboj a zajistit německou kontrolu nad územím.
 • Kdo byl hlavním protektorem Protektorátu Čechy a Morava? Konrád Henlein.

Témata, která jsou často zkoušena na maturity z dějepisu

Témata, která jsou často zkoušena na maturity z dějepisu

Doba Protektorátu byla jedním z nejtěžších období českých dějin během druhé světové války. Proto není divu, že se tato témata často objevují na maturitních zkouškách z dějepisu. Pokud se chystáte na maturitu a potřebujete si osvojit klíčové informace o Protektorátu Čechy a Morava, nezapomeňte se zaměřit na následující body:

 • Vznik Protektorátu Čechy a Morava
 • Politická situace v protektorátu
 • Hospodářské podmínky v období protektorátu
 • Organizovaný odpor a odboj proti německé okupaci

Studium těchto bodů vám nejen pomůže lépe porozumět období Protektorátu, ale také vám umožní připravit se na překvapivé otázky na maturitní zkoušce z dějepisu. Buďte dobře připraveni a zvládněte svou maturity s jistotou!

Jak se připravit na maturitní otázky o Protektorátu Čechy a Morava?

Protektorát Čechy a Morava je důležitým obdobím v naší historii a je klíčovým tématem pro maturitní otázky z dějepisu. Připravit se na tyto otázky není vůbec lehké, ale s trochou strategie a znalostí můžete uspět s leskem! Zde je několik tipů, jak se připravit na maturitní otázky týkající se Protektorátu Čechy a Morava:

 • Zkoumat hlavní události a osobnosti: Zaměřte se na události jako Mnichovská dohoda, jmenování Reinharda Heydricha nebo atentát na R. Heydricha. Znát tyto události a osobnosti je klíčové pro úspěšné zodpovězení otázek.
 • Porovnávat s jinými historickými událostmi: Může být užitečné porovnávat události v Protektorátu s událostmi v jiných zemích během té doby, jako například s událostmi ve Velké Británii či ve Francii. Tím lépe si zapamatujete spojitosti a rozdíly.
 • Pracovat s primárními prameny: Studium primárních pramenů, jako jsou deníky, dopisy, či oficiální dokumenty, vám může poskytnout hlubší vhled do dění v Protektorátu a pomoci vám lépe ho pochopit.

Závěrem

Děkujeme, že jste si přečetli náš článek o maturitních otázkách z období Protektorátu Čechy a Morava! Doufáme, že vás informace zaujaly a přinesly vám nové poznatky o této důležité kapitole naší historie. Pokud máte zájem o další zajímavé články a informace, neváhejte se podělit o své názory a připomínky. Děkujeme za vaši pozornost a těšíme se na vaši další návštěvu našeho blogu!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *